Bitcoin Dominansı Nedir?

Bitcoin Dominansı Nedir?

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·08:00 Ağustos 30, 2021

Bitcoin dominansı, bitcoin piyasa hakimiyeti olarak da bilinen bitcoinin sahip olduğu piyasa değerinin kripto para piyasasının genel genel değerine oranını ifade eden bir veri olarak bilinir. Bitcoin ilk çıktığı zamandan bu yana kripto para piyasasının belirleyici aktörü konumundadır. Piyasada binlerce kripto para çeşidi bulunmasına rağmen hiçbiri bitcoinin önüne geçerek kripto para piyasasında hakim konuma ulaşmayı başaramamıştır. Bu durum kripto para piyasasında bitcoinin üstünlüğünü yani dominansını ifade eder. Dominans kelime anlamı olarak da üstünlük anlamına gelmektedir. Piyasa dominansı yani piyasa hakimiyeti bir kripto paranın piyasa değerinin, kripto para piyasasının genel değerine oranlaması yoluyla hesaplanmaktadır. Yapılan bu oranlama ile bitcoinin piyasada hakim konumda olduğu görülür. Günümüzde bitcoin dominans oranı e.08’dir. Bitcoin piyasa hakimiyetinin sık sık değiştiği bilinse de piyasa üstünlüğünü korumaktadır.

Bitcoin Dominansı Niçin Yükselir?

Bitcoin fiyatında yaşanan artışlar daha fazla yatırım çeker ve bu durum işlem hacminin yükselmesini sağlar. Bunun yanın da piyasada bulunan diğer kripto paralarına da ilginin artması bitcoin piyasa hakimiyetinin artmasını sağlayan bir başka husustur. Dominasın artması bitcoine olan para girişinin artırır. Piyasaya yeni giren para ile bitcoin alınmıştır veya altcoinlerden bitcoine bir geçiş olmuştur. Dominans düşmesi durumlarında ise tam tersi bir durum yaşandığının göstergesidir. Bitcoin dominas oranı ile altcoinler arasında bir ters orantı bulunur. Yani; bitcoin dominans oranı artarsa altcoinler azalılır ya da bitcoin dominans oranı azalırsa altcoinlerde bir artma söz konusu olur.

Bitcoin Dominansında Yaşanan Değişimlerin Piyasaya Etkisi

Piyasada diğer kripto para birimlerinde öne çıkmaların gözlemlendiği dönemlerde bitcoin piyasa hakimiyetinde düşüşler yaşanacaktır. Nitekim 2017 yılında Etherium popüler hale gelmiş ve bitcoin hakimiyeti piyasada en sert düşüşünü yaşamıştır. Altcoinlerin piyasa hacimlerinin artması Bitcoin daha az alınıp satılmış ve bu nedenle bitcoin dominans oranında azalmalar yaşanmıştır. Piyasa hakimiyeti verisi (dominans oranları) bitcoin alım satım işlemlerinde belirlemede tek başına yeterli değildir bu durum sadece piyasa hakkında fikir sahibi olmayı sağlar. Bitcoin dominansının `’ın altına düştüğü dönemlerde, diğer altcoinlerin hacimlerinde artış yaşandığını gösterir.

Yorum yaz