Boğa Sezonunda Nasıl Davranılmalı?

Boğa Sezonunda Nasıl Davranılmalı?

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·11:00 Ağustos 17, 2021

Boğa Sezonu Nedir?

Piyasada alış baskısının yoğun olduğu ve bu alış baskısından doğan alış hacminin satıcı hacminden çok olduğu durumları ifade eder. Ayrıca boğa piyasası yukarı yönlü bir hareketin mevcut olduğu ve bu durumun uzun süreli olarak devam ettiği durumlar içinde kullanılabilmektedir.

Konuyla alakalı olarak 12 Mart tarihinde başlayıp Kasım ayına kadar devam eden bu süreçte kripto para piyasasının yukarı yönlü bir harekete geçmesi bu durumun başlıca örneklerinden birkaç tanesidir. Diğer bir örnekte Paypal'ın kullanıcılarına özel kripto para alımını açması ayrıca kurumsal firmaların yapmış olduğu bu alımlar ile kripto para piyasasının yukarı yönlü harekete geçmesidir.

Kripto para piyasasında gerçekleşmiş olan yükseliş boğa sezonunu ifade ederken, bitcoin piyasa hacminde meydana gelen yükselişlerin bitcoin piyasasının yüzde elliden fazlasına sahip olması da boğa sezonuna örnek gösterilebilir. Bu yüzden kripto para piyasasında gerçekleşen “Bitcoin piyasasında boğa sezonu başladı” veya “Altcoin piyasasında boğa sezonu başladı” gibi ifadeler yer alır.

Boğa piyasası, piyasada olan varlıkların orta ve uzun vadeli yükselişini anlatır. Konunun uzman ve yatırımcılarına göre ise, son 52 hafta içerisinde gerçekleşen yükselme oranının oranının üstüne çıkması olarak açıklanır.

Boğa Piyasası Ne Zaman Başlar?

Boğa sezonunun ne zaman başladığı geçmiş fiyat hareketlerine bakıldığında rahatlıkla görülebilir. Ayrıca analistler meydana gelen yükselişlerin boğa sezonuyla alakalı olup olmadığı hakkında birtakım yorumlarda bulunurlar. Ayrıca Boğa sezonunun piyasa hacmini etkileyecek kadar etkili olduğunu da unutmamak gerekir.

Bitcoin piyasasında gerçekleşen boğa piyasasının birçok nedeni var. Elon Musk’ın şirketlerinden bir tanesi olan Tesla, Şubat 2021’de bitcoin’e 1.5 milyar dolarlık bir yatırım yapmış, bu durum beraberinde Bitcoin kripto para şirketinin, kurumsal yatırımcılara da güven verdiğinin bir göstergesi haline gelmiştir. Tesla firmasının dışında Grayscale, Square ve Microstrategy gibi firmalarda 2020 yılından beri Bitcoin piyasasına yatırım yapmaktadır.

Ayrıca bu şirketlerin, dijital varlıkların yükseleceğine olan güveninin artması ile bitcoin’e yatırım yapmak isteyen firmalarında güveninin artmasını sağlar.

Peki Boğa piyasasının oluşmasını sağlayan uygun koşullar nelerdir?

Aslında boğa sezonunun oluşmasını etkileyen birçok faktör mevcuttur.

Bir boğa piyasasının meydana gelmesi için ekonomik açıdan yüksek bir büyüme oranı gerçekleşmelidir. Hızlı büyüyen ekonomi ile, sonuç olarak tüketim amaçlı yapılan harcamaların da artacağı düşünülmektedir.

Artan tüketim harcamalarıyla, şirketler daha fazla satış yaparak kâr oranlarını arttırır. Gelirlerin artmasıyla, şirketler yeni yatırımlar yapar bunun neticesinde istihdamda bir artış meydana gelir. Böylece hem işsizlik azalır hem de ekonomi büyür. Ayrıca piyasalardaki para akışının artmasıyla hisse senetlerinde fiyat artışı olur.

Ayrıca Boğa sezonunun meydana gelmesi için işsizlik oranlarında da azalma söz konusu olmalıdır. Nedeni ise çalışan insan sayısının artması ile tüketim harcamalarında artış meydana geleceği için söz konusu artışla birlikte, şirketler bu artıştan kâr elde eder, sonucunda yatırımlarını arttırır, böylece artan yatırımlarla birlikte işsizlik azalır. Döngü de bu şekilde devam etmiş olur.

Geçmişte dönemlerde yaşanan ve halen devam eden boğa piyasaları mevcuttur.

İşte bunlardan birkaç tanesi:

2000’li yılların başında altın piyasasında meydana gelen artışla birlikte altın bu tarihlerde 800 USD/ONS seviyesinde işlem görürken, sonraki yıllarda 1900 USD/ONS seviyesine kadar yükselmişti.

Diğer bir örnek ise 2008 yılında yaşanan ekonomik krizle, günümüze kadar gelen boğa piyasası dönemidir.

Yorum yaz