BTC’de Fed tesiri: Bir günde Yüzde 10 yükseldi

BTC’de Fed tesiri: Bir günde Yüzde 10 yükseldi

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·20:02 Ekim 1, 2021

Kripto para piyasası, Amerika Merkez Bankası Lideri'nin 'yasaklama olmayacak' kelamları sonrası hareketaavei. BTC ve ETHereum, bir gün içerisinde Yüzde 10 değer kazandı.

BTC bugün Temmuz’dan bu yen temel gördüğü en büyük günlük yarara ulaştı. Buna paralel olarak öteki dijital para üniteleri de yükseldi.

Dün 43 bin 800 düzeylerinde seyreden BTC bugün gün içerisinde Yüzde 10’a varan artışla 47 bin 880 düzeylerini gördü. BTC ayrıyeten, eylül ayını Yüzde 7,6 düşüşle kapatmasına rağmen üçüncü çeyreği Yüzde 25 yükselişle kapattı.

ETHereum, ise üstünde bir günde Yüzde 10 kıymet kazen temelrak 3 bin 268 $ dolar düzeyinden süreç gördü. Bu oran 22 Eylül 2021 tarihinden beri görülen en büyük günlük artış oldu.

POWELL TESİRİ

BTC’deki yükselişin nedeni olaraksa Amerika Merkez Bankası Lideri Jerome Powell’ın konuşmalarının tesirli olduğu belirtildi.

Powell’ın kongredeki bir oturumda “Çin'de görmüş olduğumuz üzere kripto para ünitelerinin kullanımını yasaklamak yahut sınırlamak niyetiniz var mı?” sorusuna vermiş olduğu yanıt piyasayı hareketaaveirdi. Powell, kripto paraları yasaklamaya “niyetlerinin” olmadığını söyledi. Powell ayrıyeten sabit coinlerin düzenlemeye ihtiyaçlık duyduğunu belirtti.

ÇİN YASAKLADI İRAN YASAĞI KALDIRDI

Geçtiğimiz hafta Doğu Asya'da bir ülkelerinden Çin’de kripto para borsalarına gelen yasaklar piyasayı bir hayli sarsmış, kripto paralar düşüşe geçmişti.

Çin’de faaliyette buterran en büyük kripto para borsaları Huobi ve Binance, yasak kararının ardından ise piyasadan çekilmişti. Huobi, kullanıcıların hesaplarını yılın sonuna kadar kapatacağını bildirmişti.

Ayrıyeten 01.Ekim cuma İran Elektrik Üretim ve Dağıtım Şirketi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre ise, eski Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından 26 Mayıs 2021’deki kripto para madenciliğine getirilen yasak sona erdiğini. İran, yazın artan elektrik tüketimi nedeniyle BTC madenciliğini bir müddetliğine yasaklamıştı.

Coinlerle.com

Yorum yaz