Ethereum Classic (ETC) Nedir?

Ethereum Classic (ETC) Nedir?

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·10:21 Temmuz 22, 2021

Ethereum Classic, merkezi olmayan uygulamalar v akıllı sözleşmeler geliştirebilmek için kullanılan blokzincir teknolojisine dayalı, merkezi olmayan, açık kaynak kodlu bir platformdur. Ayrıca kripto para birimidir. ETC’ni ortaya çıkmasında yaşanılan ünlü bir DAO saldırısı bulunmaktadır. Yaşanılan bu saldırı neticesinde 2016 yılında oluşmuştur. Hard fork neticesinde ortaya çıkmıştır. Hard fork sistemde ortaya çıkan sorun neticesinde topluluğun büyük bölümünün sistemdeki eski kuralları kullanmaya devam etmek istemesi neticesinde ortaya çıkmaktadır. Böylece zincir bölünerek iki ayrı para birimi oluşturmaktadır.

Ethereum Classic Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Ethereum sisteminde akıllı sözleşmelerden yararlanarak Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) oluşturulabilmektedir. Hackerler akıllı sözleşmede bulunan bir açıktan yararlanarak büyük miktarlar çalmıştır. Ethereum’un kurucuları olan Vitali Buterin ve Gavin Wood bu durumdan doğan zararı gidermek ve fonları geri kazanabilmek için hard forktan yararlanmıştır. Ancak topluluğun bir kesimi bu fork’a karşı çıkmıştır. Yeni oluşumu kabul etmeyenler eski zincirde kalarak eski zinciri Ethereum Classic olarak adlandırmıştır. Ethereum Classic DaO saldırısı yaşanana kadar olan süreçte var olan Ethereum blokzincirinin eski kodunu koruduğu için çoğunlukla orijinal kripto parası olarak kabul edilmektedir. Ethereum Classic sisteminin savunduğu en temel fikir “Kod yasadır.” fikridir.

Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO)Nedir? DAO Saldırısı

DAO, Ethereum’da oluşturulan projeler için bir finansman sağlamaya yarayan kodlar olarak tasarlanmış merkezi olmayan bir uygulamadır. Geleneksel finansman araçlarından farklı olarak, DAO yalnız koddan oluşmuştur. Yapılan ya da yapılacak olan kontroller açık oylama ile değiştirilebilirdi ve liderleri yoktu.

2016’nın Haziran ayında DAO, o vakte kadar bir araya gelmiş olan yaklaşık 150 milyon dolarlık Ether’i risk altında tutan bir güvenlik açığını kamuoyuna açıklamıştır. Bu durum üzerine fonların güvende olduğuna, herhangi bir tehdit altında bulunmadığına dair teminatlara rağmen, hesaplar boşaltılmıştır.

Fonları boşaltan kişi veya grup ile yaşanan bu durumun nedenleri Ethereum ve Ethereum Classic sistemine dahil olmuş kullanıcılar için hala bir tartışma konusu olmaktadır.

Ethereum Classic ile Ethereum’un Birbirine Farkları Nelerdir?

Ethereum Classic ve Ethereum uygulamaları için ERC-20 tokenleri oluşturabilmektedirler. Her ikisinde de geliştiricileri açık kaynak kodunu merkezi olmayan uygulamalar geliştirebilmek ve çalıştırabilmek için kullanabilmektedirler.

Ethereum Classic ile Ethereum blok zincirindeki önemli farklardan biri de güncellemelerde yaşanan uyumsuzluktur. Yaşanan DAO saldırısı neticesinde yeni kodlar oluşturulmuştur. Oluşturulan bu yeni kodlarla yeni zincir orijinal zincirden kopartılmıştır. Bu sebeple Ethereum Classic sistemi Ethereum sisteminde gerçekleşen herhangi bir güncellemeye ulaşamamaktadır. Ethereum Classic bu şartlar altında Ethereum zincirinin değiştirilememiş bir tarihsel kaydı olarak bulunmaktadır. Ethereum Vakfı proof of work sisteminden proof of stake mekanizmasına geçmeye gayret ederken Ethereum Classic böyle bir amaç taşımamaktadır. Prroof of stake mekanizması, proof of work mekanizmasına göre enerji tüketimi ve masrafları için ciddi çözüm yolları sunabilmektedir.

Yorum yaz