HALVING Nedir?

HALVING Nedir?

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·02:30 Eylül 5, 2021

Kripto para yatırımları yapan ve özellikle kripto madenciliği işlemlerini yapan kişilerin çok duyduğu terimlerden birisi de HALVING olmaktadır. İngilizce bir sözcük olan HALVING Türkçe yarılanma anlamındadır. Bu terim ile karşılaşan madenci ve yatırımcılar HALVING nedir diye sormakta ve bunun ne demek olduğunu öğrenmek istemektedir.

Özellikle kripto para madenciliği yapan ve yapmaya niyetlenen kişiler çeşitli cihazlar ile blockchain sisteminde yeni bloklar oluşturulduğunu bilmektedir. Madencilik olarak adlandırılan bu işlem gerçekleştiğinde blok tamamlanmış olacaktır ve bunun bir ödülü olacaktır. İşte bu ödülde kripto madenciliğinin yapılma nedenidir.

HALVING yani yarılanma işlemi ise belirli aralıklarla bu ödülün yarılanması anlamına gelmektedir. Yani Bitcoin ilk madenciliği başladığı yıllarda belirli bir blok tamamlama ödülü bulunmaktaydı. Zaman içerisinde HALVING yapılarak bu ödül yarılandı. Bu işlem belirli periyotlarla yapılmakta ve ödül sürekli olarak yarılanmaktadır.

HALVING Neden Yapılır, Ne Avantaj Sağlar?

İlk başta mevcut ödülün yarılanmasının yani HALVING işleminin olumlu bir tarafı yok gibi görülmektedir. Ancak detaylı olarak incelendiğinde bunun gerekli bir işlem olduğu görülecektir. Bitcoin 2008 yılında piyasadaki yerini almıştır. Bu tarihte blok başına verilmekte olan ödül 50 BTC idi. 2012 yılında yapılan HALVING ile bu ödül 25 BTC oldu. 2016 yılında HALVING ile ödül 12,5 BTC seviyesine geriledi. 2020 yılında yapılan HALVING ile birlikte anlık ödül miktarı 6,25 BTC’dir.

  • Yapılan yarılama işlemleri Bitcoin’in verimliliğini ve değerini arttırmaktadır.
  • Bu güne kadar yapılan tüm yarılama işlemlerinden olumlu sonuçlar alınmıştır.
  • Bitcoin ekosisteminde oluşturulacak coin üst rakamı belirlidir. Zaman içerisinde daha fazla madencinin işlem yapması HALVING ile sağlanabilmektedir.
  • Yarılama işlemleri madencilik ve diğer maliyetlerinin düşmesini sağlamaktadır.
  • Bitcoin üretiminde yarılama işlemlerinin yapılmaması hızı azaltıcı ve madenci sayısının azalmasına neden olan sonuçlar doğuracağı için yapılmaktadır.

Yorum yaz