Kraken Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kraken Nedir? Nasıl Kullanılır?

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·22:47 Haziran 19, 2021

San Francisco merkezli bir yatırım uygulamasıdır. 2011 yılında kurulmuş fakat 2013 yılında halka açılmıştır. Bu borsanın CEO ‘su ve aynı zamanda kurucu ortağı ise Jesse Powell’dır. İki bin on dört yılında kripto paraların gündeme gelmesinin ardından Bloomberg ile yaptığı iş birliği sonrası popülerleşmeye başlamıştır ve iş birliğinden hemen sonra ise TradingView ile ortaklığa imza atan Kraken firması içinde bulunan kripto para çeşitlerini de zamanla arttırmaya ve kullanıcı sayısını bu şekilde arttırmaya devam ettirmiştir. Bu kadar popülerleşmesinin bir diğer nedeni ise diğer uygulamalarda bulamayacağınız özelliklerle kullanıcılarına destek olması ve istediğimiz şekilde kullanmamızı sağlamasıdır. Ancak 2017 yılının mayıs ayında uğradığı siber saldırı (DDOS) sonucu ciddi kullanıcı kaybetmiştir. Ve bu saldırıyı kötüye kullandığı iddiaları ile güvenilirlik unvanını yitirmeye yüz tutmuştur. Kullanıcı olmak için 18 yaş üstünde olmanız ve desteklenen bir bölgede bulunmanız gerekmektedir.

KRAKENDE PARA YATIRMA VE PARA ÇEKME İŞLEMLERİ

Kraken’e sadece ABD doları, Japon yeni, Avustralya doları, Kanada doları, Euro, İngiliz sterlini ve İsveç frangı yatırabilirsiniz. Kraken Pro’da komisyon payları piyasa yapıcı işlemler için bu pay %0,16 ve piyasa alıcı işlemler için olan pay ise %0,26’dan başlamaktadır.

Para yatırmak için öncelikle Funding (fonlama) sayfasına gitmeniz gerekmekte, sonrasında ise bu sayfa üzerinde depozit kısmından kolaylıkla banka hesabınızda para yatırabilirsiniz. Ve maalesef ki Türkiye’de bulunan kullanıcılar dolar yatıramamakla birlikte sadece İngiliz sterlini ve Euro yatırabiliyor. Euro yatırırken SEPA seçeneğini kullanamazsınız çünkü bu seçenek Avrupa Birliği bölgesinde bulunan kullanıcılar için açılmıştır.

Para çekmek için ise yine Funding (fonlama) sayfasına gitmemiz gerekmekte fakat buradan para çekebileceğimiz alana geçmek için ‘fee’ seçeneğine tıklamalıyız ve karşınıza para çekmenizi sağlayan ekran karşınıza çıkacaktır ve yine para çekerken de sadece ve sadece İngiliz sterlini ve Euro çekebiliyorsunuz. Kraken de her para çekme işlemi için bir ücret kesiliyor. Bu ücretler ise her birimde değişmektedir. Açıklamak gerekirse Litecoin çekim ücreti 0,001 LTC, Ripple çekim ücreti 0,02 XRP ve son olarak Tether para çekme ücreti ise 5 USDT’dir. Kraken üzerinde işlem yapabileceğiniz para birimleri USD, EUR, GBP, JPY ‘dir.

KRAKEN KULLANMANIN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Özelleştirilebilir API ayarlarına sahip olmasının yanı sıra gece gündüz demeden iletişim kurabileceğiniz destek ekibiyle kullanıcılarına büyük bir yardım sağlamaktadır. Basit bir ara yüze sahip olmasının yanı sıra iki faktörlü kimlik doğrulaması ile güvenliği arttırma seçeneğini de kullanıcılara sunmuştur. Yabancı bankalarla anlaşmalı olmasından kaynaklı olan yüksek komisyon ve yetersiz Türkçe dil desteği olması ise Türkiye’de yaşayan kullanıcılar için büyük bir dezavantajdır.

KRİPTO PARA SATIN ALMA VE SATMA İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

Kripto para satın almak için öncellikle Para yatırma işlemini yaptıktan sonra sitenin yukarısında bulunan fiyatlar kısmına girmeniz gerekmektedir. Ve daha sonra istediğiniz Kripto para çeşidini satın alabilirsiniz.

KRAKEN İÇİN KULLANICI GÖRÜŞLERİ

Kraken için genel kullanıcı şikayetleri çok sık tadilat yapılması ve bağlantıya dair hatalar vermesi ancak günümüzde bu sorunlarını büyük bir kısmını çözmüş olduğu gerçeği de saklanamayacak kadar gözle görülür bir gerçektir. Bu sebeple gerek şüpheye tabii tutulan güvenlik problemi ve eskiden yaşanan tadilat ve bağlantı hataları ile bu konularda iyi olan, şüpheye yer bırakmayan bir program arayan kişilere hitap etmeyen bir programdır. Bunlara rağmen Kraken’den memnun olan bir kesim de mevcuttur.

Yorum yaz