Mana Coin Nedir, Neler Sunuyor?

Mana Coin Nedir, Neler Sunuyor?

Emre Rothzerg

Emre Rothzerg

Editör ·15:12 Kasım 13, 2021

Decentraland Mana Coin özellikle son dönemlerde sosyal medyadaki gelişmeler ile birlikte önemli ilgi görüyor. Sosyal medya devi olan Facebook’un atmış olduğu metaverse adımı sonrasında meta coinler için ilgi artışı yaşanıyor. Bu birimler arasında ise Mana Coin öne çıkıyor.

Mana Coin Nedir?

Mana Coin kullanıcılarının içerik ve uygulamalar oluşturmasına, deneyim yaşamasına ve para kazanmasına olanak tanıyor. ETH blokzinciri tabanlı olan proje kendisini sanal gerçeklik platformu olarak tanımlıyor. Sanal dünya kapsamında kullanıcılar daha sonra gezebilecekleri ve üzerine de yeni binalar yapabilecekleri ve beraberinde para kazanacakları arazileri satın alabiliyor.

Decentraland tarafından 2017 yılında gerçekleştirilmiş olan 24 milyon dolarlık ilk token arzı sonrasında Mana Coin kullanıma açıldı. Yaratılan sanal dünya ise 2019 yılında kapalı beta aşamasına geçiş yaparak Şubat 2020 tarihinde tüm kullanıcılar için aktif hale geldi. Bu zamandan itibaren katılımcılar, etkileşimli oyunlar ve beraberinde çeşitliliği artıran üç boyutlu görseller ile LAND arazisi üzerinde farklı deneyimler ortaya çıktı.

Ağda ise iki token bulunuyor. Bunlardan ilki ise Mana Coin olurken diğeri de LAND Coin olarak öne çıkıyor. ERC-271 LAND token’ların alınması için ise ERC-20 standardında olan MANA token’ların yakılması gerekiyor. MANA coinler ile birlikte ağ kapsamında avatar, giyilir varlıklar, isim ve benzeri olan kozmetik sanal varlık ödemeleri yapılıyor.

Mana Coin Geleceği Neler Sunuyor?

Mana Coin geleceği de yatırımcılar tarafından merak ediliyor. Özellikle son zamanlarda Facebook’un Meta evrenine vurgu ve geçiş yapması ile birlikte meta temelli coinler de dikkat çekiyor. Mana Coin yorum açısından bakıldığında uzmanlar birimin çok yeni olduğuna dikkat çekiyor. Kendi alanında güçlü hale gelmesi için de uzmanlar zamana işaret ediyor.

Uzmanların bir kısmına göre Mana Coin geleceği parlak olan coin’ler arasında bulunuyor. Halihazırda projeye giriş imkânı sunması coin’in öne çıkması için önem taşıyor. Bunun yanında Decentraland projesinin aktifliği devam ettikçe Mana Coin’lerin de kullanımın sürmesi gerekiyor. Platformda yapılacak tüm işlemlerde Mana Coin kullanıldığı için projenin devamlılığı MANA’yı da öne çıkarıyor. Binance, Coinbase, Huobi, Kucoin, Bithumb, Gate, FTX ve Kraken gibi ünlü borsalarda da listeleniyor.

Yorum yaz